Koltuk takımı seçimi yaparken modeli ve rengi kadar kumaşın türü üzerine de düşünmemiz gerekir. Çoğu zaman modeli gösteren kullanılan döşemenin dokusudur.

Bu nedenle koltuk takımı alacağınız zaman döşemesinin stilinize ve dekorunuza ne kadar uyacağı koltuk takımının ne kadar uyacağından daha önemli olacaktır.

Sadece koltuk alırken değil koltuklarınızı kaplatırken de bu seçimi yapmanız gerekecek. Koltuk takımını seçerken gösterdiğimiz özeni kullanırken gösteremeyebiliyoruz.

Özellikle çocuklu veya ev hayvanlı evlerin koltuk takımları, eskimeye fırsatı kalmadan kullanılmaz hale gelebiliyor.

Dolgusu çöken minderler, solan veya yırtılan koltuk döşemesi, günlerce eleyerek seçtiğiniz güzelim takımları ıskartaya çıkartabiliyor.

Böyle durumlarda kasası sağlam olan veya ufak bir tadilat ile yenilenebilecek olan takımları koltuk ve döşeme ustalarının marifetli ellerine bırakmak hem ekonomik, hem pratik hem de kullanışlı bir çözümdür.

Modern takımlar, klasik takımlar, köşe takımları, berjerler, josephine veya markizler, yemek odası takımları, puf veya kaplama sandalyeler, kapitoneli takımlar, kırlentler hatta armut minderler bile yeni bir döşeme ve uygun bir bakım ile yepyeni bir görünüme kavuşabilir.

Koltuk ve döşeme ustaları, zanaatkarlık, kaliteli işçilik ve garantili malzeme ile sıradan koltuk takımlarını bir sanat eserine dönüştürebiliyorlar.

Koltuk kaplama sanatını sadece eskiyen, deforme olan ürünleri değerlendirmek için uygulanan bir işlem gibi görmemek lazım.

Dekorasyonunu yenileyen, renk ve desenlerinden sıkılan hatta klasik bir modeli, kolçaklarına sünger dolgulu kaplama yaptırarak konforlu bir mobilya haline getirmek isteyenlerin bile tercih edebileceği bir yenileme yöntemidir.

Bu yöntem sayesinde bütün dekorlarınızı çok daha ucuza yenileyebilir ve birbirinden güzel mobilyaların keyfini sürebilirsiniz.

İster koltuklarınızı yeniletin ister yeni takım alın, döşeme seçimi yaparken ince eleyip sık dokumaktan çekinmeyin. Bu yazımızda sizlere birbirinden şık koltuk takımı örnekleri sunarken döşeme seçimi üzerine öneriler de vereceğiz.

Kendi ihtiyacınıza göre kumaş seçin

Kumaş seçimi yaparken kullanım alışkanlıklarınızı, zevklerinizi, ihtiyaçlarınızı ve evinizi kiminle paylaşacağınızı göz önünde bulundurmalısınız. Güneş alan bir köşeye mi yerleştireceksiniz yoksa ev hayvanınız mı var ya da çok sıcak ve nemli bir şehirde mi yaşıyorsunuz?

Bunların hepsi döşeme seçiminizi etkileyecek kriterlerdir. Bu nedenle ihtiyaçlarınızı dikkatlice belirledikten sonra kumaş ve döşeme çeşitleri hakkında bir araştırmaya koyulabilirsiniz.

Böyle konularda internetten bilgi almak mümkün ama yine de işin ustasına danışmanızı tavsiye ederiz. Özellikle, yeni takım almayıp eskilerinizi kaplattırmayı düşünüyorsanız, mutlaka ustanızdan kumaş seçimiyle ilgili tavsiye isteyin.

Bu dekorda kullanılan koltuklar tay tüyü kumaş kaplamaya sahip. Kolay temizlenebilen ve nispeten kir tutmayan bu kumaş türü son zamanlarda oldukça popüler. Modern stil koltukların en gözde döşemesi olma yolunda giden tay tüyü kumaş farklı renk ve dokularıyla beğeninizi kazanacak.